teknoloji
teknoloji

   Teknoloji denildiği zaman akıllara ilk etapta bilgisayar, akıllı telefon vb cihazlar gelmektedir ancak bu kavram daha fazlasını içermektedir. Gün içersinde bireylerin kullandığı, işleri kolaylaştıran pek çok ürün bulunmaktadır. Ofislerde kullanılan yazıcı, notebook, kamera, tarayıcı ve klima gibi eşyalar buna örnek olarak gösterilebilmektedir. Güncel teknolojinin bu anlamda takip edildiğini söylemek mümkündür. Teknolojinin kelime anlamı mal ve hizmet üretimi esnasında kullanılan yöntem ve bilimsel araştırma olarak belirtilmektedir.

Telefon ve internetin insanların hizmetine sunulmasıyla birlikte günlük yaşamda gözler görülür değişiklikler yaşanmıştır. İletişim mektupların yanı sıra anlık mesajlaşma uygulamaları ile de kurulabilir olmuş, araştırmalar yalnızca kitaplardan değil internet ortamında paylaşılan bilgiler aracılığıyla yapılabilir hale gelmiştir. Aynı zamanda çalışan kişiler mail ile belge ve dosyaları karşı tarafa kolayca ulaştırabilmekte, telefonlar aracılığıyla uzak mesafeler arası haberleşme gerçekleştirilebilmektedir. Teknolojik gelişmeler sonucunda yapay zekâ, akıllı saat, güneş enerjisiyle çalışan araçlar gibi çeşitli konularda projeler oluşturulmaya başlanmıştır. Geride bıraktığımız yıllar içerisinde ulaşım genellikle kara yolu ile sağlanmaktaydı ancak bu durum günümüzde değişmiş, uçaklarla kısa süre içinde gidilmesi gereken noktaya ulaşılmaktadır.

teknoloji nedir
teknoloji nedir

Bilgi teknolojileri kavramı ise genel manada yazılım uygulamaları ile bilgisayar donanımı üzerinde çalışılması ve geliştirilmesine verilen ad şeklinde özetlenebilmektedir. Güncel teknolojiye dâhil olan mobil internette bireylerin tercih ettiği yöntemlerden biridir zira internet artık pek çok noktadan ulaşılabilir hale gelmiştir. Geçmişten günümüze sürekli bir gelişim halinde olan teknoloji sayesinde alternatif cihazlar elde edilebilmiştir. Bu da bireylerin kendilerine uygun bir ürün seçebilmelerine imkân tanımıştır.
Tüm bu başlıkların haricinde incelenmesi gereken bir husus daha vardır ki o da

olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler insanların hayatını kolaylaştırmakla birlikte bir taraftan da zarara neden olabilmektedir ve buna çevre kirliliği örnek gösterilmektedir. Akıllı telefonlar, tabletler günlük yaşamda insanların işlerini tamamlamasına fayda sağlamakla birlikte kullanım süresine dikkat edilmesi önerilmektedir zira bunun sonucunda dikkat dağınıklığı yaşama ihtimali mevcuttur. Teknolojinin bir diğer etkisi ise bağımlılık yapmasıdır. Sosyal aktivitelerden uzaklaşmak, aile ile ilişkileri azaltmak vb sonuçlar uzun süre teknolojiyle ilgilenmenin bir sonucu olabilmektedir.
Her ne kadar işleri bilgisayar üzerinden halletmek gerekse, telefonla birilerini arayarak görüşme yapılması icap etse de bireylerin teknoloji ile aralarındaki mesafeyi belirlemeleri doğru olacaktır. Azı karar çoğu zarar ülkemizde bilinen atasözlerinden biridir ve durumu kısaca özetlemektedir. Dolayısıyla her şeyin bir ölçüsünün olduğu unutulmamalıdır.

CEVAP VER

İsminizi Buraya Girin
Please enter your name here