0’lar ve 1’ler Bulut Bilişim Nedir ?
Çağımızın en değerlisi; altınlar, silahlar ve gıdaların yanı sıra bilgidir. Günümüzde bilgisayarlar sayesinde internete girip, online olarak dünyanın bir ucundan diğerine her türlü bilgiye ulaşılabilir.
Bilişim nedir?
Öncelikle bilginin kitaplar ve ansiklopediler haricinde depolanması işinde bilgisayarlar kullanılır. Bilgisayarlarda her türlü bilgi depolama, gönderme veya saklama işine bilişim denir. Bilişimden edindiğimiz bilgi sayesinde, elma ağacından aşılama tekniği ile armut üretebiliyorlar yada banyodaki temizlik malzemelerinden patlayıcı yapabiliyorlar.
Bilgi nasıl depolanır?
Bilgi, ikili sayı sistemi ile depolanır. Veriler parçalanarak disklere sıfırlar ve birler olarak kaydedilir. Kaydedilen sıfırlar ve birler tekrar bir araya getirilerek veriyi oluştururlar. Bu işlem bilişimdir. Kaydedilen bilgiler internette bir başkasına aynı şekilde gönderilebiliyor ve alan bilgisayar sıfırlar ve birleri tekrar birleştirerek veriyi oluşturuyor, oluşan verinin sırasıyla yerine dizilmesi ise bilgiyi oluşturuyor.

bulut bilişim nedir

Bilişim sayesinde Çin’in başkenti Pekin’den Amerika’nın Teksas eyaletine saniyeler içerisinde drone yapım planları ve malzeme listesi gönderilebiliyor veya Fransa seyahatinde çalınan telefonun içerisinden Türkiye’ye dönünce bütün fotoğrafları geri alabiliyorlar. Çünkü artık bilişim her yerde, artık bulut bilişim var!
Bulut teknolojisi nedir?
Bulut teknolojisi, bilgisayarlardaki veya telefonlardaki bilişim sayesinde depolanan her türlü bilginin dünyanın öteki ucunda başka cihazlar ile ulaşılabilmesidir veya başka biri ile paylaşılabilmesidir. Bulut teknolojisi ile ana sunucuya gönderilen her şey diğer cihazlarınız ile görüntülenebilir, kopyalanabilir veya başka biriyle paylaşılabilir.
Bulut teknolojisine nasıl erişilir?
İnternette bulut teknolojisi için ücretsiz kullanımda olan binlerce firma var ayrıca internetteki bağımsız firmaların yanı sıra akıllı telefonlar da aynı hizmeti ücretsiz olarak vermektedir. Ücretsiz alınan hizmetler için genellikle belli bir miktarda depolama alanı sınırlaması vardır, geri kalan verinizi depolamanız için ekstra ücret ödenir. Ancak genellikle ücretsiz olan depolama alanı gündelik hayatta saklanan veriler için oldukça fazladır bile.
Bulut teknolojisinin faydaları nelerdir?
Bulut teknolojisinden önce bilgisayar kullanıcıları bilgilerini harici belleklerde (flash disklerde) tutuyorlardı. Bilgilere tekrar ihtiyaç olunduğu taktirde flash belleklerini buluyor tekrar yükleme yapıyorlardı, belleğin kaybolma ihitmali olduğu gibi bozulma ihtimali de vardı. Aynı zamanda bilgiyi başkasıyla paylaşmak istenildiği zaman belleğin elden ele verilmesi çokça zaman alabiliyordu. Bulut teknolojisi ile birlikte bu sorun kalktı. Artık bilgiler online ortamda aktarılabiliyor.
Bulut teknolojisini denemek, dosyalarını yedeklemek veya fotoğraflarını gelecek nesiller için saklama amaçlı internette bu işi yapan binlerce firma var! (Google, Yandex.Disk, Icloud)

CEVAP VER

İsminizi Buraya Girin
Please enter your name here