bilgi ve iletişim
bilgi ve iletişim

Bilgi ve iletişim Teknolojileri Nedir?

İletişim teknolojileri ve bilgisayar sistemlerinin entegre edilerek beraber kullanılması sonucunda ortaya çıkan teknolojiye bilgi ve iletişim teknolojileri ismini almaktadır. Bu sistemlerin entegrasyonu sayesinde bilgiyi yayınlamak, bilgiyi elde etmek veya bilgiyi öğrenmek gibi konularda her türlü iletişim aracının kullanılması mümkündür.
   Nasıl Ortaya Çıktı?
Ortaya çıkışı İkinci Dünya Savaşı’nın bitişinden sonra bilgisayarların gelişmesine kadar dayanır. Bilgisayarlarda yaşanan gelişmelerin ve özellikle internet ağının ortaya çıkmasıyla gelişmiştir. Bilgisayarların verileri kullanma konusunda yeteneklerinin gelişmesiyle birlikte

bilişim teknolojileri

de hızlı bir gelişim göstermiştir.
  Günümüzde Geldiği Nokta
Teknolojinin gelişmesi ve ortaya çıkan internet sistemi sayesinde gelişim hızlanmıştır. Günümüzde Endüstri 4.0 olarak ifade edilen gelişmeler, nesnelerin interneti gibi kavramlar bu sektördeki gelişmelerin düşünülenden farklı yerlere getireceğini gösteriyor. Bilgi ve iletişim teknolojileri zamanla insan gücüyle yapılan işleri kendileri yapmaya başlamış ve insana bu mekanizmaların kontrolünü ve denetleme işlerini yapmaya yönlendirmiştir.  Sadece bilgisayar ile kalmayan bu teknolojiler artık hayatın her alanında kendini gösteriyor.

bilgi ve iletişim
bilgi ve iletişim

Bilgi İletişim Teknolojilerinin Sağladığı Faydalar
Sistemlerin kullanımının gelişmesi insana daha az iş yükü kalmasını sağlamıştır. Bu sistemler sayesinde üretim süreçleri hızlanmış ve beklenenden çok daha hızlı teknolojik gelişmelerin önü açılmıştır. Bugün bilgi iletişim teknolojileri hayatın her alanında kendine yer buluyor. Kullanılan her türlü teknolojik alet, insanların farkında olmadığı çalışan her cihaz bu teknolojileri kullanmakta. Aynı zamanda sanal ortamların gelişmesiyle insanların doğaya verdiği zararların azalmasına ve önemli bilgileri sanal depolar olarak tabir edilen yerlerde saklanması da yine bu teknolojinin faydaları arasındadır.
Türleri Nelerdir?
Bilgi ve iletişim teknolojileri hayatın her alanında kullanılırken kullanılan alan fazlalığı nedeniyle bazı ayrımlar yapılması zorunlu olmuştur. Bu türlerden en bilinenleri yaptıkları işlere göre sınıflandırmadır. Bu sınıflandırmaya bakıldığında bulaşık makinesi, otomatik kapılar ve diğer tek bir amaçla kullanılan cihazlar tek bir iş yapan bilişim teknolojileri kategorisinde yer almaktadır. Birden fazla iş yapabilen bilişim teknolojisi cihazları masaüstü bilgisayarlar, akıllı cep telefonları olarak belirtilebilir.
Bilişim teknolojilerindeki en önemli ayrımlarından birisi de teknolojik cihazların taşınabilir olup olmadığı ile ilgilidir. Özellikle sağlık sektöründe kullanılan ölçüm cihazları, baz istasyonları taşınamayan bilişim teknolojisi kategorisinde kendilerine yer buluyorlar. Taşınabilir bilişim teknolojisi cihazlarına ise insanlara büyük kolaylık sağlayan dizüstü bilgisayarlar, flash bellekler vb. ürünler örnek gösterilebilir. Bu iki kategori en temel iki ayrımı gösterse de sınıflandırma yapılmak istendiğinde çok farklı kategorilerde pek çok sınıflandırma yapmak mümkündür.

CEVAP VER

İsminizi Buraya Girin
Please enter your name here